Original price was: $1,079.00.$850.00Current price is: $850.00. The HERA 1500mm Wall-Hung Vanity in Black Oak offers an expansive design, exceptional storage, and customizable options for basins and tops, making it ideal for master bathrooms.
Hera 1500mm Wall Hung Vanity Tasmanian Oak / Black Oak
Features:
- Tas Oak Finish - Warm and natural tones bring a cozy and inviting feel to small bathrooms.
- Black Oak Finish - A sleek, modern finish that adds a bold statement to medium to large bathrooms.
- Four Soft-Closing Drawers – Generous storage capacity with silent operation for added comfort.
- Durable MDF Construction - Lightweight, durable material ensures long-lasting performance.
- DTC Finger Pull Mechanism - Sleek, handle-free design enhances the minimalist aesthetic.
- Wall-Hung Installation - Offers a modern floating design, maximizing floor space.
- Basin and Stone Top Options
| Model | HE-150W |
| Type | Wall-Hung Vanity |
| Width | 1500 mm |
| Depth | 450 mm |
| Height | 560mm |
| Colour | Tas Oak/ Black Oak |
| Series | Hera |
| Number of drawers | 4 Soft-Closing Drawers |
| Material | MDF |
| Handle type | Finger Pull |
| Hinge type | DTC Soft Close |
| Warranty | 10-Year Product Warranty1-year parts and labour |
