From Original price was: $1,250.00.$945.00Current price is: $945.00. This Arvello vanity has a grooved timber veneer feature that adds interest and depth to your space. The rosewood timber grain finish with matching timber grain interior creates a warm and inviting ambience. The solid, moisture resistant plywood carcass provides greater strength making it a durable and long-lasting investment for your home. With its contemporary design and quality construction, the Arvello Grooved Wall Hung Vanity range is perfect for those who want a stylish and functional bathroom.
Arvello 900MM-1500mm Fluted Curve Woodgrain Wall Hung Vanity
- Natural Rosewood or Matt White Finish - Adds an inviting and warm natural tone, perfect for creating a cosy atmosphere.
- Architectural Flush Lines - Handle-free, sleek lines create a modern, minimalist appearance.
- Material- Premium Plywood
- DTC Finger Pull Mechanism - Smooth operation with handle-free access.
- Two Soft Closing Drawers - Soft-closing functionality for quiet, hassle-free operation.
- Rounded Edges - Smooth rounded detailing adds an elegant, premium touch.
- Wall-Hung Installation - Mounting kits provided for stable wall-hung installation.
- Including - 20mm Silica-Free Quartz Stone top
- Overall Height -540mm
- Overall Depth-460mm
| Model | Arvello |
| Type | Wall-Hung Vanity |
| Width | 900 mm -1500mm |
| Depth | 460 mm |
| Height | 400mm |
| Colour | Satin White/ Satin Black/ Bur Oak |
| Series | Arvello |
| Number of drawers | Soft-Closing Drawers |
| Material | Plywood |
| Handle type | Finger Pull |
| Hinge type | DTC Soft Close |
| Warranty | 10-Year Product Warranty 1-year parts and labour |
